Domowe oczyszczalnie ścieków

Najczęściej jeżeli chodzi o przydomowe oczyszczalnie ścieków klienci wybierają zbiorniki z tworzyw sztucznych czyli PCV. Taki zbiornik posiada najczęściej dwie- trzy komory gdzie w jednej komorze pozostają grube „frakcje” (stolce, kawałki papieru itp.) a do dalszej komory przechodzą ścieki w postaci płynnej, czyli jest to najczęściej taka „ściekowa woda”. Czasami takie komory w takich zbiornikach z PCV mają pozakładane filtry lub przynajmniej jakiś filtr na samym wyjściu powinien się znajdować (po prostu tak najczęściej jest to robione w tego typu zbiornikach, chociaż specjalistą od sztucznych zbiorników nie jestem). Następnie hydraulik/firma instalacyjna rozprowadza drenaż, czyli długie dziurkowane rurki, którymi następnie taka „woda ściekowa” wsiąka sobie w glebę.

Są jeszcze inne ale o wiele droższe rozwiązania, jeżeli chodzi o zbiorniki sztuczne, ale w tym artykule nie będę o tym wspominał (chyba że kogoś interesuje zrobienie domowej oczyszczalni ścieków za ponad 10000zł, to można na własną rękę zainteresować się tematem).

A więc drenaż i zbiornik dwu lub trzykomorowy to podstawa w budowie przydomowej oczyszczalni. I tutaj chciałbym wspomnieć o naszych betonowych szambach/zbiornikach dwukomorowych. Zasada działania jest bardzo podobna do działania takiej oczyszczalni z PCV. W jednej komorze pozostają grube frakcje ścieków, a do kolejnej komory przelewa się tylko „woda ściekowa”, której też pozbywamy się drenażem (czyli tymi dziurkowanymi rurkami).

Zbiornik/szambo betonowe jest najczęściej tańsze od zbiornika z PCV, ma większą pojemność, oraz co najważniejsze jest odporny na ściskanie ziemi, wyporność wód gruntowych (to bardzo poważne wady zbiorników z PCV) oraz po odpowiednim wzmocnieniu można po nich jeździć samochodem osobowym lub nawet ciężarowym.

Oczywiście do zakładania drenażu polecam zwrócić się o pomoc np. do hydraulika.

Opracował: Karol Żaczek

UDZIELAMY GWARANCJI NA 48 MIESIĘCY OD ZAKUPU

Obsługujemy cały kraj, bez względu na odległość

EKO-TRANS M. Żaczek

Niemianowice 160

Gózd 26-634 koło Radomia

Biuro - 504 154 591

Biuro - 505 081 506

Mieczysław - 507 276 797

Dokumenty,teksty, grafiki, zdjęcia i inne pliki tworzące serwis www.szambo.go3.pl są własnością firmy Eko-Trans o ile nie zostały oznaczone inaczej. Zawartość serwisu oraz innych publikacji autorstwa firmy Eko-Trans podlega prawom autorskim ich twórcy. Kopiowanie w celach komercyjnych lub nieprywatnych i rozpowszechnianie jakąkolwiek metodą poligraficzną lub elektroniczną jest zabronione, chyba, że zostało inaczej uzgodnione z firmą Eko-Trans.